Igazából nem tudom, hogy máshol téli tanfolyamok hogyan zajlanak, de az első ujjerőset elég nehéz lehet felülmúlni. Eleve egy évet kellett rá várni…hehe, ráadásul idén több időpont- és helyszínváltozás után március első hetére esett a választás.
Szerencsénkre a Lengyel-Tátra napsütéssel, sok hóval, és főképp 1-es lavina veszéllyel (a skálán ez alatt már csak a hó nélküli hegyoldalak léteznek) várt minket.
Csak tömören írom le azt, hogy melyik nap mit csináltunk, hiszen a tananyag tematikájának bárki utánanézhet. Annyi hozzáfűzni valóm van azért, hogy Flaska Peti és Vörös László (ezután: Cinó) készségesen mutattak meg, meséltek el bármit, amiről kérdeztünk – bőven a kötelezőn tudásanyagon túl. Cinó nem fogyott ki a sztorikból, hallottunk ám a terhes anyukás téli tanfolyamról, lefagyott lábujjakról stb…
A programunk így alakult:
1. nap hétfő: utazás 375km, séta a menedékházhoz a teljes cuccal: 9km 700m szint.
2. nap kedd: lavina betemetési gyakorlat, pieps-szel keresés, Kozi Wierch (Zerge-hegy 2291m) csúcs megmászása
3. nap szerda: önfékezés módjai, pieps-szel keresés, bivakolás
4. nap csütörtök: önfékezés, hó-standok
5. nap péntek: jégmászás, Szpiglasowa nyereg, onnan Miedziane (Réz-hegy 2238m) vagy/és Szpiglasowy Wierch (Liptói-határhegy 2172 tszm) megmászása
6. nap szombat: mentési gyakorlatok gleccseren, Gładki Wierch (Sima-hegy 2066m) csúcstámadás
7. nap vasárnap: „lemenekülés” az autóhoz (megjött a rossz idő), haza út
Mire számíthat az, aki egy ilyen tanfolyamra megy? (a jó hangulaton kívül)
Kezdjük a felszereléssel: hátizsák, 2váltás: aláöltöző, kesztyű, sapka, 3pár meleg zokni, vékony zokni, alsónadrágok, 2db külső réteg: kabát, nadrág, eü. csomag, lámpa, főzőkészlet, élelem (6kg-t vittem), bakancs, hágóvas, lapát, csákány, beülő, karabinerek, hevederek, kötél. Nekem ez összesen 27 kilóra jött ki. Nem kevés…hogy a többiek mennyit cipeltek? Áronnál még hálózsák és viharlámpa is volt, Robi meg a kispárnáját és a közgáz könyvét is elhozta.
Mennyit kell ásni egy hét alatt? Kábé az egész kertet…
Jó-e a Pieps Freeride kereséshez? Önmagában kicsit kevés vagy vakond módjára kell tudnod ásni, érdemes mellé egy szondapálca.
Milyenek a helyi csajok? Felejtős, hiába kerültünk „könyvtárszakos” (aki nem ismeri a viccet nézzen utána) állapotba, még úgy is.
Kaja? A reggeli: bergsteiger frühstück supreme. Szarlotka (nevével ellentétben mennyei almáspite), Bigos (húsos káposzta), Zurek (káposztás leves)
Miért volt jobb a Lengyel-Tátra? Mert a helyiekkel közös a „szomszédaink” vannak. Volt is éneklés, meg egy kis politika…
Miért rosszabb a Lengyel-Tátra? Igazi nagy kihívás kevés van. A csúcsok relatív könnyen elérhetők, inkább túrasíelnek, jeget másznak itt az emberek. Talán ezért van az, hogy a házban nagy volt a divatolás, láttunk itt 100% pure 2011-es mammutos srácot, egy másik meg bőszen magyarázta, hogy a nacija két havi fizujába került. Mondjuk két emberből ne általánosítsunk…
Lehet-e nyolcan aludni egy szobában? A kérdés értelmezhetetlen…
Milyen volt a vendéglátás? Ilyen menedékházban egyikünk se volt. 7-re kértünk reggelit, kaptuk is, pedig 8-kor nyitottak ki hivatalosan. Volt külön konyha saját főzésre, külön megkértek, hogy a közösségi térben egyél. Ingyen kaptál forró vizet, ha kértél. Jah, nem volt már hely a házban? Nyugodtan aludhatsz bárhol: folyosón, konyhában, vagy ami a legviccesebb volt: széken ülve fejlámpával
… hogy ki mit nyert?
Cinó a kártyázásban, szinte mindvégig király volt a mocsarazásban.
Peti lapátja kiállta a próbát, nem hajlott el a stand kiszakadási próbán.
Dani a lavina betemetési gyakorlatban (25!!! Perc a hó alatt).
Cili 6 férfi társaságát élvezhette, és a ház legjobb nője címet magasan vitte.
Áron a legtöbb csúcsot mászta meg (összesen 4-et).
Robi nyerte az arcfelismerő versenyt (megtalálta Urbanics Áron lengyel hasonmását).
Csaber pénzváltásban aratott nagy sikert, bónusz könyvekre költötte a társaság.
…és mi a mínusz?
– egy meghajlott hólapát
– egy betört pieps
– 20 óra alváshiány
– pár kiló plusz leugrott
Végezetül pár kép, mindenkit szeretettel várunk a jövő heti vetítésen.
0 hozzászólás